Wizyta w Grecji- Przewodniczący Rady ISW, Wiceminister Arkadiusz Mularczyk

W dniach 14-15 lutego b.r. Wiceminister Arkadiusz Mularczyk przebywał w Atenach, gdzie spotkał się z greckimi politykami oraz Wiceministrem Spraw Zagranicznych Republiki Greckiej. Obok bieżących kwestii dyplomacji europejskiej związanych z wojną na Ukrainie i trzęsieniem ziemi w Turcji tematyka wystąpień i spotkań politycznych dotyczyła reparacji wojennych.

Wiceszef MSZ przypomniał, że pięć lat temu był w Atenach i wtedy zapoznał się z raportem dotyczącym strat wojennych poniesionych podczas II wojny światowej przez Grecję. Podczas spotkania przekazano greckim politykom Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Wiceminister Arkadiusz Mularczyk przedstawił  czynności wykonane przez Polskę ws. uzyskania reparacji wojennych. Podkreślił również niesprawiedliwy charakter międzynarodowych regulacji prawnych, które dają możliwość ubiegać się o indywidualne odszkodowania obywatelom określonych państw, jednocześnie wykluczając z równego dostępu do drogi prawnej innych poszkodowanych mieszkańców Europy.

Minister zaprosił Greków do podjęcia politycznej, dyplomatycznej i edukacyjnej współpracy w kwestii odszkodowań, które ze względu na skalę okupacji niemieckiej należą się zarówno Polakom, jak i Grekom.