Przejdź do treści

Wizyta studyjna Instytutu Strat Wojennych w Muzeum Stutthof

 

Obraz zawierający Tablica pamiątkowa, tablica, tekst, cmentarz

Opis wygenerowany automatycznie

Dnia 22 czerwca dr Agnieszka Kasperek - Pierwszy Zastępca Dyrektora Instytutu Strat Wojennych oraz dr Paweł Matwiejczuk  - główny specjalista Pionu Komunikacji, Edukacji i Wydawnictw ISW gościli z wizytą studyjną w Muzeum Stutthof/Stutthof Museum w Sztutowie. Wizytę rozpoczął spacer po terenie obozu, podczas którego dr Danuta Drywa
- pracownik Muzeum, zapoznała gości z historią miejsca, wystawą stałą oraz licznymi wyzwaniami konserwatorskimi.

Drugą częścią wizyty było spotkanie z Dyrektorem Muzeum Stutthof Panem Piotrem Tarnowskim. Rozmowa poświęcona była perspektywom wzajemnych relacji, formom i zakresowi współpracy oraz wyzwaniom, jakie stoją przed współczesnymi strażnikami pamięci o II wojnie światowej i jej skutkach.

Obóz koncentracyjny Stutthof1 był najwcześniej zorganizowanym tego typu obozem na ziemiach okupowanej przez Niemców Polski. Powstał już w drugim dniu niemieckiego najazdu, 2 września 1939 r.  Wśród pierwszych więźniów znaleźli się polscy duchowni (w tym szczególnie zasłużony ks. Franciszek Rogaczewski), nauczyciele oraz przedstawiciele m.in. stowarzyszeń jak Liga Morska i Kolonialna, zaangażowanych w umacnianie polskości w Wolnym Mieście Gdańsku i na Pomorzu Gdańskim. Był też obozem najdłużej funkcjonującym, zajętym dopiero 9 maja 1945 r. Według danych szacunkowych Niemcy wymordowali na jego terenie ok. 65 tys. osób.

 

1. Stutthof. Hitlerowski obóz koncentracyjny, red. nauk. Donald Steyer, Warszawa 1988.