Przejdź do treści

Akcja plakatowa: rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

Obraz zawierający tekst, Ludzka twarz, człowiek, ubrania

Opis wygenerowany automatycznie

Wraz z początkiem czerwca br. na ulicach Warszawy pojawiły się plakaty upamiętniające pierwszy transport do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz (14 czerwca 1940 r.).

Wśród więźniów tego obozu znalazła się m.in. licząca zaledwie 11 lat Czesia Kwoka, tuż przed wykonaniem obozowej fotografii bita przez jedną z obozowych nadzorczyń. Czesia została wysiedlona z przeznaczonej dla niemieckich osadników Zamojszczyzny, zamordowana w marcu 1943 r. Pod koniec tego samego roku jej tragiczny los podzieliła Józefa Warchoł, nauczycielka z Husakowa. Jeszcze wcześniej, bo w lutym 1941 r., zamordowany został doświadczony pracownik Polskich Kolei Państwowych Józef Bałuk. Niemcy nie oszczędzili także ucznia gimnazjum Zbyszka Prawdziuka, który niecały rok przed przybyciem do Auschwitz osiągnął pełnoletność (zabity w kwietniu 1941 r.).

Fotografie ofiar, zorganizowanego przez Niemców ludobójstwa znalazły się na wspomnianych plakatach. Ich uzupełnieniem są wykonane przez Pana Wojciecha Korkucia (tj. autora plakatów) animacje, oparte na zdjęciach wymienionych osób. 

Video file
Video file
Video file

Niemiecki obóz zagłady Auschwitz stał się symbolem planowego i zorganizowanego na skalę przemysłową procederu ludobójstwa, wdrażanego przez Niemców na opanowanych przez nich w okresie II wojny światowej obszarach (1939-1945).

Szacuje się, że w toku jego funkcjonowania ta faktyczna fabryka śmierci pochłonęła życie blisko 1,5000000 ofiar, w tym wielu obywateli okupowanej przez Niemców II Rzeczypospolitej. 

Akcja plakatowa potrwa do 2 lipca, a jej organizatorem jest Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

#isw #BoBylPolakiem #pierwszytransport #14czerwca #pamietamy

 

Bibliografia:

D. Czech, Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz, Oświęcim 1992

P.M.A. Cywiński, Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych, Oświęcim 2015

W. Kielar, Anus mundi. Wspomnienia oświęcimskie, Kraków 1976

A. Pietrzyk, Tarnowskie więzienie etapowe w procesie wyniszczania ludności polskiej w okresie okupacji niemieckiej (1939-1945) w: „Zeszyty Tarnowskie” nr 3 (1971), s. 293-307

A. Pietrzyk, Region tarnowski w okresie okupacji hitlerowskiej. Polityka okupanta i ruch oporu, Warszawa-Kraków, 1984

I. Strzelecka, Pierwsze transporty kobiet do KL Auschwitz w: „Biuletyn Informacyjny Comité International d` Auschwitz” nr 6 (1978), s. 3-4

I. Strzelecka, Pierwsi Polacy w KL Auschwitz w: „Zeszyty Oświęcimskie” nr 18 (1983), s. 5-144

I. Strzelecka, Pierwszy transport w: „Pro Memoria” nr 4 (1996), s. 3-6

M. Waradzyńska, Był rok 1939. Operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa w Polsce. Intelligenzaktion. Warszawa 2009